
Užitečné informace
- Užitečné informace :
- Měna: Tanzánský šilink 100 kč je 10 000Tzs
- Platit se dá i USD nebo EUR, těmi však doporučujeme platit ubytování a výlety
- USD na Tanzánské šilinky je vhodné si vyměnit ve Stone town. Po našich zkušenostech. Nikoliv měnit na letišti ! Nejhorší kurz samozřejmě.
- DOKLADY+VÍZUM 50 USD/os. lze vyřídit e-vízum online , minimální předstih 3 týdny a nebo při příletu na letišti. Doklady dostanete v letadle.
- Občané České republiky pro cestu na Zanzibar potřebují pas s platností minimálně 6 měsíců od data vstupu do země.
- ČASOVÝ POSUN + 1 hodina (+2 hodiny v zimním čase)
- Elektrická síť na Zanzibaru je 230 V / 50 Hz. Používané redukce jsou typu G, tedy se dvěma plochými kontakty a zemnícím kolíkem. Pro všechny elektronické přístroje s českými zástrčkami budete potřebovat adaptér.
- Kriminalita na Zanzibaru je ojedinělá a nebezpečí ohrožení je minimální.
- Přestože je Zanzibar bezpečnou zemí, je zde riziko především kapsářství a pouličních krádeží.
- Zásadně se nesmí fotografovat vojenská a policejní zařízení, vojáci a policisté. Pokud budete chtít zachytit místní obyvatele, nejprve předem požádejte o svolení.
Tanzanie – Velvyslanectví Nairobi
Tende Drive 745, Lavington, 00100 Nairobi P.O.Box 25639
Telefon: +254 774 420 460, +254 774 240 860
Fax: +254 204 348 163
Nouzová linka +254 726 489 626
Email: nairobi@embassy.mzv.cz
záchranný systém 112 / 999
mezinárodni předvolba: +255
Základní fráze:
- ahoj Jambo
- hezký den Siku njema
- dobré ráno Asubuhi njema
- dobrou noc Lala salama
- dobrou chu´t Chachula chema
- nashledanou kwaheri
- děkuji mockrát Asante sana
- prosím Tafadhali
- vítejte Karibu
- žádný problém Hakuna matata
- ano Ndio
- ne hapana
- Jak se máte? Habari?
- Mám se dobře Nzuri
Měna na Zanzibaru
Oficiální měnou na Zanzibaru a v Tanzánii je tanzánský šilink TZS.
Na přepočet to je velmi jednoduché 1 kč je 100 TZS , 10 kč 1000 TZS.
Při příjezdu na Zanzibar je tedy skoro každý milionář :-).
Nejčastěji se potkáte s bankovkou 5000 a 10000 TZS. Bankovky: 500, 1000, 2000, 5000, 10000 šilinků.
Mince : 50, 100, 200, 500 šilinků. Zanzibar má i krásné mince, ale s těmi se moc nesetkáte. Peníze ze Zanzibaru se vyvážet nesmějí.
Nejlépe je přivést si 50 a 100 Usd bankovky za ně Vám dají lepší kurz ve směnárně než za drobné bankovky 20, 10 atd.
Pozor na ročník starší než 2009 nechtějí tyto bankovky brát.
Nějaké malé bankovky si samozřejmě také přivezte a to na časté bakšišné pro řidiče, uklízečky, kapitány na lodích atd.
Co poradit?
Všude se dá platit USD i EUR, avšak kurzy těchto měn jsou nevýhodné. Pokud však máte domluveno ubytování, výlety a transfery v USD samozřejmě platíte dolarem. Na ostatní věci jako platby v restauracích , suvenýry , ovoce na pláži, oříšky na pláží, vstupy atd. doporučuji si vyměnit peníze nejlépe ve Stone town nebo poprosit Vašeho průvodce ať Vám pomůže s výměnou ve Vašem městě.
Na letišti je totiž velmi nevýhodný kurz !
Ohledně výběru z bankomatu na Zanzibaru. Setkáte se s tím, že výběr je omezený pouze na 400 000 TZS. A často platíte samozřejmě poplatky s tím spojené kolem 120-150 kč. Bankomaty samozřejmě nejsou úplně všude. Spíše se vyskytne bankomat ve větším turistickém místě nebo ve Stone Townu. Ale také může být nefunkční a nebo nebude mít dostatek hotovosti. Tudíž je opravdu lepší si dopředu spočítat přibližnou útratu a vézt radši více než méně. Situace se však na mnoha místech zlepšuje. USD si necháte třeba na příště
Co platební karty?
Situace se samozřejmě mění a přibývá možností platit kartami, ale i přesto se setkáte s ubytováním a obchody , kde stále platit kartou nemůžete. Proto je lepší si dopředu zjistit jestli můžete kartu použít. Snad Vám tyto informace trochu pomohou při Vaší návštěvě Zanzibaru neváhejte se ptát a popřípadě se s Vámi rádi uvidíme třeba na kávě nebo na výletech

Bezpečnost
Velmi častý dotaz našich klientů. Zanzibar je bezpečný ostrovní stát, ale jako všude na světe i zde se může najít vyjímka potvrzující pravidlo. A proto bych já osobně třeba do hlavního města sama v noci nešla. Tak jako v Praze nebo Ostravě a dalších městech u nás v ˇČR. Je potřeba mít selský rozum a nevyhledávat potíže. Fyzicky by Vám nikdo neublížil, ale mohou se ojediněle maximálně stát drobné krádeže. Zatím tedy nemám žádnou zprávu o nikom z hostů, kterého by někdo byť jen obtěžoval, ale je lepší být obezřetný ohledně peněz.
V hotelích doporučuji si uložit věci a peníze do kufru, který si zamknete. Ověřený způsob mnoha cestovatelů, jak se Vám peníze a další důležité věci neztratí. Důležité je také myslet na cestovní doklady a je vhodné před cestou udělat fotokopii pasu a nebo si pas alespoň vyfotit.
Vízum na Zanzibar
VÍZUM stojí 50 USD/os. lze vyřídit e-vízum online dopředu zde: https://visa.immigration.go.tz/, minimální předstih 3 týdny a nebo při příletu na letišti. Formuláře často obdržíte v letadle. Velmi často se však stává, že lidé co si vyřizují víza on line měli potíže a víza jim ani po zaplacení nedorazila. Proto je lepší si vyřídit víza přímo na letišti a tím nepřijdete o peníze. V dnešní době je již jedno jestli stojíte frontu na on-line přepážku a nebo přepážku, kde podáte formulář tištěný. Všude budete čekat a posléze stejně zase na kufry :-D takže není, kde spěchat . Hakuna matata
Náboženství
Na Zanzibaru je 98 % muslimů a dominuje zde tedy islám. Na Zanzibaru žije též nepočetná menšina křesťanů. Ve městě Stone Town se nachází několik kostelů různých církví, ale převážně samozřejmě mešity. Lidé se zde navzájem respektují a tolerují jedno náboženství vedle druhého. V islámu lidé nerozumějí ateistům je tedy lepší říci, že jste křesťan a nerozporovat dál jejich víru v Boha. Je taktéž vhodné respektovat vhodné oblečení, alespoň do hlavního města, kde se doporučuje mít zakrytá kolena u žen a i ramena. Totéž u mužů. Nevhodné je samozřejmě chodit do vesnic, obchodů a restaurací v bikinách. Totéž na pláži samozřejmě opalování se nahoře bez je nepřípustné. Pevninská Tanzanie je naopak spíše křesťanská.
Očkování
Žádné očkování do Zanzibaru není povinné. Je doporučované očkování na žlutou zimnici a nebo břišní tyfus. Avšak pokud se nechystáte do pevninské Tanzanie například na dlouhodobý pobyt mezi masaje atd. vůbec bych žádné očkování neřešila. Taktéž v poslední době rezonuje slovo ,, Malarie " selský rozum do hrsti. Miliony lidí navštíví Zanzibar a Tanzanii a vyjde jeden článek v novinách o jednom úmrtí ( a to nevíme zda vůbec na Malarii ) a lidé začnou panikařit. V ČR je těch infekčních chorob daleko více bych řekla od meningokoku, chřipek atd. Pokud tedy máte vysoké horečky a jste na Zanzibaru funguje zde velmi dobrá zdravotní péče v turistických střediscích 24/7 a vy pro Váš klid si můžete pak preventivně odebrat vzorek krve. Atd. Neznám jednoho jediného člověka za těch pár let co jsem zde, že by někdo onemocněl.
Ramadán
Povíme něco o Ramadánu a Islámu. Tématika Islámu pro pátek je ideální, jelikož pátek pro muslimy něco podobného jako neděle pro křesťany, ale o tom později. Začneme tedy pěti základními pilíři Islámu - Šaháda, Salát, Zakát, Saum a Hadždž - tedy vyznání víry, pět povinných modliteb, roční almužna, půst v měsíci Ramadánu, pouť do Mekky.
Šáhada - Šest pilířů víry, a to víra v Jediného Boha Alláha, víra v autentická Písma, která Bůh seslal, víra v pravé Posly a Proroky, které Bůh Všemohoucí posílal k různým národům (od Adama až po Muhammeda), víra v anděly, víra v Soudný den (den, kdy budou všechny křivdy a utrpení pozemského světa spravedlivě odškodněny) a víra v Osud (sice máme svobodnou vůli se rozhodnout pro cestu dobra nebo zla, ale nemůžeme ovlivnit například jak, kam a s jakými predispozicemi se narodíme a jaké zkoušky nás v životě potkají).
Salát - Každodenních pět modliteb, a to v poledne, odpoledne, za soumraku, v noci a za úsvitu a také volné osobní modlitby v libovolném počtu. Před modlitbou je povinnost očistit ruce, modlitby jsou směrem k Mekce a jejich forma je přesně dána. V pátky se pořádají v poledne hlavní modlitby, které jsou pro celou komunitu, která se v mešitě shromažďuje. Tyto modlitby jsou o to důležitější v měsíci Ramadánu.
Zakát - Muslim je povinen platit podíl ze svého majetku, v oblastech nezasažených turistickým ruchem také pohoštění pocestných, například čajem či pochutinami. Placený podíl v podobě peněz či jiných komodit pak slouží pro celou komunitu. Jsou zde ale výjimky pro extrémně chudé oblasti, kde jsou tito obyvatele od tohoto pilíře osvobozeni. Přesto však často poutníky alespoň symbolicky pohostí.
Saum - Půst v měsíci Ramadánu. V měsíci Ramadánu muslim dodržuje půst od všech nápojů, stravy, pochutin a pohlavního styku od svítání do soumraku. Nemocní a těhotné ženy jsou od tohoto osvobozeny a můžou si poté půst nahradit. Staří jsou pak osvobozeni kompletně.
Hadždž - Pouť do Mekky jednou za život. Muslim, kterému to životní situace dovoluje, je povinen alespoň jednou za život podstoupit pouť do Mekky. Průběh má svou tradiční formu. Podstupující se obléká do poutnického roucha, které má vyjadřovat rovnost všech muslímů před Bohem. Mezi základní úkony poutě patří sedmeré obejití svatyně Ka´by v Mekce, sedmerá cesta mezi vrchy Safá a Marwa, odpolední prodlévání na planině Arafát na východ od Mekky a závěrečný ceremoniál Íd al-adhá, která se skládá z modliteb a výměny darů mezi muslimy.
A jak to vypadá na Zanzibaru? Přes 98% obyvatel jsou muslimové, tedy Ramadán dodržuje většina obyvatelstva. Kdyby jste se chtěli na Zanzibar vydat v březnu nebo v první polovině dubna, tak pozor. Na příští rok připadá 30 dní Ramadánu na 11. března až do 9. dubna. Nebo od 1. do 30. Ramadánu roku 1445 lunárního kalendáře, chcete-li. Po 30. dnu Ramadánu začíná "Eid", což jsou 3 dny oslav a hostin a připadají na 10. až 12. dubna. Přivezte si s sebou pěkné oblečení a připravte se na stánky s jídlem na každém rohu. Vůbec nejlépe se vydejte do Stone Town pro úžasné zážitky.
A teď už k Ramadánu jako takovému. Během dne jsou restaurace zavřené, celkově se na ulicích během dne pohybuje méně lidí. Menší stánky a restaurace pak otevírají večer. Při západu slunce je také možné dostat vodu a datle od místních. Při Ramadánu jsou mešity více zaplněné, protože modlitby během měsíce Ramadánu jsou mnohem důležitější než běžně. Pro turisty doporučujeme nejíst, nepít ani nekouřit na veřejnosti, dále nedávat najevo své sympatie, ať už rodinné nebo partnerské. Držení za ruce a krátké objetí je tolerované, avšak polibky a vše ostatní by mělo být necháno na soukromí. Také je důležité oblékat se konzervativně, to znamená žádné krátké sukně, kraťasy, které nezakrývají kolena nebo tílka a jiné odhalující vrchní oblečení. Doporučena je šála zakrývající odhalená místa u žen nebo ideálně letní šaty, nesmí však být průsvitné. Pro muže pak tříčtvrťáky nebo dlouhé kalhoty. Jestli se během Ramadánu budete chtít podívat do mešity tak jedině mimo hlavní modlitební časy, ty si můžete najít na internetu. Večer také můžete jít do vesnice nebo městečka vyzkoušet různé svahilské pokrmy a sladkosti, právě během té doby budou již mistní jíst a během Ramadánu často bývají extra pohostiní, takže určitě zkuste.